Jak zostać wolontariuszem

Jak zostać wolontariuszem EVS? (krok po kroku)

  1. Zgłoś się do nas, czyli kontakt z organizacją wysyłającą.

Żeby wyjechać w ramach EVS musisz mieć organizację wysyłającą (OW) w Polsce. ANAWOJ ma przyznaną akredytację jako organizacja wysyłająca i może pomóc ci przy wyjeździe.

Skontaktuj się z nami w dowolny sposób: napisz maila, zadzwoń. Chętnie spotykamy się z każdym np. w Białymstoku. Następnie wypełnij nasz formularz zgłoszeniowy i odeślij go do nas. (Formularz zgłoszeniowy)

Uwaga: Procedura wyboru projektu, organizacji oraz aplikowania o fundusze trwa co najmniej kilka miesięcy. Zgłoś się do nas minimum pół roku przed planowanym wyjazdem!!.

  1. Znajdź „projekt” czyli organizację goszczącą.

W internecie istnieje baza danych wszystkich organizacji realizujących projekty EVS.  Znajdziesz tam też organizacje goszczące (OG), kontakty do nich, opis regionu, w których się znajdują, ich działań statutowych oraz działań dla wolontariusza. Jeśli znasz język angielski, zapoznaj się z tymi propozycjami. Jeśli nie znasz tego języka, my ci pomożemy w wyborze projektu.

Wybierz kilka organizacji goszczących, które cię interesują i napisz do nich email. Zapytaj czy mają wolne miejsce, od kiedy, czy są chętni, aby gościć ciebie.

Uwaga: Wiele organizacji zagranicznych często nie odpowiada na takie maile. Nie trzeba się tym zrażać i dalej, do skutku. Może będziesz w grupie tych, którzy znajdują miejsce na wymarzonym projekcie przy pierwszej próbie, może będziesz musiał wypróbować swoją motywację i szukać i pisać wiele maili. Na pewno się uda! 😉  – Link do bazy danych na europejskim portalu młodzieży:

  1. Nasze oferty u stałych partnerów.

ANAWOJ ma wielu stałych partnerów, z którymi współpracujemy od wielu lat i do których wysyłamy wolontariuszy co roku. Są to organizacje goszczące w Niemczech, na Białorusi, Ukrainie, w Rosji… Jeżeli jesteś zainteresowany wyjazdem do takiego kraju to zgłoś się bezpośrednio do nas. Możemy ci zaproponować miejsce na konkretnym projekcie EVS.

  1. Rekrutacja wolontariuszy:

Kiedy już udało ci się znaleźć organizację goszczącą, która chce cię przyjąć, należy się do nich zwrócić w sposób oficjalny i wysłać swoją aplikację. Jest to najczęściej CV i list motywacyjny lub/ i formularz zgłoszeniowy.

Należy pamiętać, że na każde wolne miejsce często ubiega się kilka osób. Dlatego postaraj się, aby swoją aplikację napisać tak, aby przekonać organizację  goszczącą, że to właśnie ty jesteś najlepszym kandydatem!

Po dokonaniu wyboru organizacja goszcząca poinformuje cię o tym, czy to ty do nich przyjedziesz, czy niestety nie.

Zobacz: Jak napisać List Motywacyjny

  1. Aplikowanie o fundusze:

Jak już masz zapewnione miejsce w organizacji goszczącej, możemy zacząć załatwiać formalności. Jeden z partnerów  (OW albo OG) musi napisać i złożyć wniosek do Narodowej Agencji w swoim kraju i ubiegając się o dofinansowanie twojego wyjazdu i pokrycie kosztów twojego pobytu za granicą.

Jest 3 terminów w ciągu roku, na które można złożyć wniosek. Po złożeniu wniosku trzeba czekać ok. 10 tygodni na wyniki.

  1. Przygotowanie na wyjazd:

W przypadku, gdy decyzja Narodowej Agencji będzie pozytywna możesz zacząć się cieszyć i pakować, bo teraz jesteś na 100 procent wolontariuszem EVS. Teraz możemy cię  przygotować do wyjazdu.

Przygotowanie do wyjazdu oznacza:

– podpisanie umowy z OG i OW

– szkolenie przygotowawcze z nami (najczęściej organizujemy takie szkolenie u nas w Michałowie)

– wykupienie ubezpieczenia i wizy (jeżeli potrzebnie)

– zakup biletu

– itd.

I jeszcze kilka słów na końcu:

Zdajemy sobie sprawę, że to  wszystko brzmi przerażająco, jakby nikt nie miał szansy wyjechać. Tak nie jest. Co roku wyjeżdża kilkaset osób z Polski. Tobie również się uda! Wszystko zależy od ciebie!

Ważne jest, abyś się postarał i aktywnie szukał miejsca na goszczenie ciebie jako wolontariusza i pomagał w przygotowaniu projektu.

Możesz liczyć na naszą pomoc i doświadczenie, ale nie załatwimy wszystkiego za ciebie. Oczekujemy od wolontariuszy, z którymi współpracujemy, zaangażowania w całym procesie, bo w ten sposób widzimy, że komuś zależy na wyjeździe.

WAŻNE: aby móc cię dobrze wspierać przed i po wyjeździe a także po powrocie, chcemy cię poznać.

Nie wysyłamy nikogo, kogo nie znamy! Dla ciebie też chyba jest  lepiej jeśli nasz poznasz osobiście. Przekonasz się, że współpraca będzie bardziej skuteczna. Dla nas wolontariusze nie są tylko „obiektem z internetu” lecz ludźmi, z którymi chcemy współpracować.