Aktualności

Polsko-niemiecka wymiana uczniów w Gródku

drukuj
Od 9 do 14 maja w Gródku miała miejsce druga część polsko-niemieckiej wymiany uczniów. W styczniu uczniowie z Gródka wyjechali do Drezna, aby odwiedzić tam swoich rówieśników, a teraz na początku maja, uczniowie z Drezna przyjechali do Polski. W Gródku odnowiono  nawiązane wcześniej kontakty.
Nad projektem organizacyjnie czuwało Stowarzyszenie ANAWOJ z Michałowa, współpracując ze szkołą Podstawową w Gródku oraz niemiecką szkołą „Freie Alternativschule” z Drezna.

Polsko-niemiecka grupa uczniów spędziła sześć intensywnych dni: odbywały się wspólne lekcje w szkole, młodzież poznała Gródek i okolice – zarówno pod względem kulturowym, jak i przyrodniczym, odbyło także się dużo zajęć sportowych, które sprzyjały integracji.
Bardzo ważnym elementem projektu było nocowanie niemieckich uczniów w domach mieszkańców Gródka. Zostali bardzo miło ugoszczeni i w ten sposób poznali codzienne życie swoich polskich rówieśników, ale również mieli okazję próbowania regionalnych potraw. W ten sposób zetknęli się z innym stylem życia, z  odmiennymi obyczajami rodzinnymi. Uczniowie mieli także do swojej dyspozycji czas wolny. Wszystkie wydarzenia z pewnością były czymś nowym, ciekawym, może stanowiły także wyzwanie, które wzbogaciło uczestników o cenne doświadczenia.

W efekcie tego spotkania wszyscy uczestnicy projektu podkreślili – zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej – że znajomość języka obcego (w tym przypadku grupa komunikowała się z pomocą języka angielskiego) jest podstawowym krokiem porozumiewania się w międzynarodowej grupie. Warto uczyć języków obcych, aby je potem ćwiczyć i rozwijać – to było dla młodzieży ważne podsumowanie.
Realizację wymiany umożliwiło współfinansowanie przez środki Gminy Gródek oraz Polsko-Niemiecką Wymiany Młodzieży (PNWM).

Dziękujemy nauczycielom i dyrekcji Szkoły Podstawowej za zaangażowanie i pomoc przy realizacji projektu. I składamy wielkie podziękowanie, oraz głęboki ukłon w stronę rodziców i rodzin Gródeckich, którzy przyjmowali gości z Niemiec w swoich czterech ścianach.
Mamy nadzieję, że ta przygoda stanie się miłym wspomnieniem na wiele kolejnych lat!

A tu link do galerii zdjęć: https://photos.app.goo.gl/HGVq4gotLRZDtHUC9

Podziel się z innymi