Wymiany młodzieży

drukuj

Wymiany młodzieżowe dają możliwość przełamania uprzedzeń, nauki i pracy w grupie międzynarodowej, praktycznej nauki języka obcego, nawiązania nowych przyjaźni. Wspólnie z młodzieżą z Niemiec i Litwy sprzątaliśmy stary cmentarz żydowski w Michałowie; z Niemcami i Białorusinami badaliśmy wielokulturową przeszłość naszego regionu; z młodzieżą z Białorusi, Litwy i Ukrainy dyskutowaliśmy o „granicach” w naszych głowach.

Przykładowe Wymiany Młodzieży, które realizowaliśmy w ostatnich latach:

2013: Youth exchange « Breaking stereotypes through Art »
10.-17.06.2013 Brest (Francja)

W czerwcu 2013 roku uczestniczyli 6 młodych Polaków pod naszymi ramionami  w wymianie organizowanej w ramach programu „Młodzież w działaniu”, który został przeprowadzony w Brest w zachodniej Francji. Tematyką projektu było przełamywanie stereotypów, utrwalanych przez dziesiątki lat, często niesłusznie. Młodzież biorąca udział w projekcie pochodziła z trzech krajów – goszczącego, czyli z Francji, z Polski i z Hiszpanii. W sumie dało to 21 uczestników, którzy mieli za zadanie stworzyć film w klimacie tych tworzonych przez Krzysztofa Kieślowskiego. Na początku tego zadania zostały zgromadzone pytania od uczestników, które po selekcji były zadawane przypadkowym przechodniom ulic Morlaix, a ich odpowiedzi – uwieczniane na taśmie filmowej. W ten sposób dowiedzieliśmy się nieco więcej o tym, jak przez miejscowych postrzegane są inne nacje, a tym samym o stereotypach ich dotyczących. W czasie trwania programu każdy dzień był dokładnie i w przemyślany sposób zorganizowany tak, by był czas na realizowanie celów bezpośrednich wymiany, jak również na zwiedzanie i rozrywkę. Uczestniczyliśmy w zajęciach z tańca i teatru. Nasz ośrodek był położony nad samym oceanem, także w ciągu codziennych wycieczek mogliśmy cieszyć oczy pięknym widokiem.

Uczestnicy nawet nie zauważyli, kiedy zapoznając i zaprzyjaźniając się ze sobą na własnej skórze mieliśmy okazję się przekonać, że często stereotypy o innych narodowościach i ludziach to zwykle przesada, wyolbrzymienie lub w ogóle nieprawda.

Link do zdjęć: http://bstabrest.blogspot.com/

2009: Wymiana polsko-białoruska pod tytułem: „W poszukiwaniu skrzyżowania kultur” – Grodno, Smorgońszczyzna (Białoruś) , 25.07.-06.08.2009

Czytaj więcej o tym jak było…

2006: Wymiana polsko-niemiecka w formie warsztatu historycznego na temat: „Podlasie – poszukiwanie sladów”

Od 22. do 30. lipca 2006 r. odbywało się w okolicy Białegostoku polsko-niemiecka wymiane młodzieży. 24 młodych historyków i socjologów z Białegostoku (Polska) i z Berlina (Niemcy) spotkali się w połnocno-wschodniej wojewodztwie Polski, aby poszukiwać sladów dawnej rożnorodnosci oraz wieloetnicznosci.

Zobacz cała dokumentacja tego warsztatu w języku polskim i niemieckim: „Podlasie – poszukiwanie sladów”

2005: Polsko-ukrainsko-białorusko-litewska wymiana młodzieży pod tytulem: „Neighbours/ Sąsiedzi”, gmina Michałowa, 01.-10.08.2005