Aktualności

Seminarium podsumowujące projektu „EVS REALM”

drukuj
Dnia 13 czerwca odbyło się seminarium podsumowujące wielomiesięczny projekt „EVS Realm – Masters of the learning path”.

Wspólnie z partnerami z 4 krajów (organizacje) przez ostatnich kilkadziesiąt miesięcy pracowaliśmy nad wzrostem jakości w projektach wolontariatu. Na początku projektu zostały przeprowadzone badania na skalę europejską, które miały na celu lepsze zrozumienie realiów wolontariatu (w tym przede wszystkim mentoringu) w Europie. Po zapoznaniu się z danymi został opracowany program szkoleń dla organizacji – mentorów i koordynatorów. Dzięki tej inicjatywie kilkanaście osób z Polski (w tym większość osób z naszych placówek goszczących) miało szansę uczestniczyć w międzynarodowych szkoleniach w Rumunii i na Cyprze w obszarze koordynacji projektu i wsparcia wolontariuszy. W listopadzie 2018 spotkaliśmy się na konferencji w Brukseli, podczas której rekomendacje i wnioski dot. poprawy jakości w projektach wolontariatu, zostały przedstawione reprezentantom kilkudziesięciu europejskich organizacji, w tym komisarzowi Komisji Europejskiej.

W ramach projektu powstała publikacja „TreasureBox for Mentors” – zbiór informacji i narzędzi, które mają pomóc koordynatorom i mentorom we współpracy z wolontariuszami.

W środku znajdują się praktyczne narzędzia przyporządkowane do czterech kategorii:

– Budowania relacji,

– Rozwiązywania konfliktów,

– Wsparcia emocjonalnego,

– Wsparcie rozwoju i procesu uczenia się.

Oprócz tego znajdziecie tu wiele cennych informacji w tym historie byłych i obecnych wolontariuszy.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem: http://anawoj.org/publikacja-treasurebox-for-mentors/

 

Na spotkaniu w dniu 13.06.2019 uczestnicy dowiedzieli się więcej na temat publikacji oraz innych rezultatów w projekcie, w tym:

  1. program szkolenia dla mentorów: http://anawoj.org/wp-content/uploads/2019/06/IO2-Mentors-Initiation-Journey-Itinerary-for-E4.pdf
  2. b) program szkolenia dla koordynatorów: http://anawoj.org/wp-content/uploads/2019/06/IO1-ESC-Strong-Houses-Mastery-Class-for-E4.pdf
  3. c) policy paper: http://anawoj.org/wp-content/uploads/2019/06/IO4-DRAFT-Recommendations-for-improved-ESC-Quality.pdf

A tu kilka wrażeń ze spotkania:

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/dhQXR5EAXtfbk2en6

krótki filmik: https://youtu.be/gB46nAcwn3s

 

Dziękujemy wszystkim za bardzo udane spotkanie 🙂

Podziel się z innymi