Ktoś kiedyś mądrze stwierdził, że trzeba stworzyć młodym ludziom z Europy lepsze szanse rozwoju i startu w tzw. „dorosłe życie”. Tak przedstawia się ogólna historia powstania Wolontariatu Zagranicznego. W praktyce wygląda to tak, że każdy mieszkaniec Europy w wieku 18-30 lat ma okazję wyjechać na kilka miesięcy do innego kraju, pracować w różnych organizacjach, wspierać ludzi tam mieszkających, a przez swoje działania zdobyć coś dla siebie – język, doświadczenie, kompetencje niezbędne na rynku pracy. Każdy może się wiele nauczyć o Europie i Europejczykach, ale też zaprezentować siebie. Jak widać zyskują na tym wszyscy – wolontariusz, organizacje, zwykli mieszkańcy. Unia Europejska też to widzi, dlatego zapewnia wsparcie finansowe, a na zakończenie pobytu nadaje oficjalny certyfikat potwierdzający zdobycie wielu umiejętności, wiedzy i kompetencji.
Czytaj więcej o całym programie „Europejski Korpus Solidarności” (dawnej “Wolontariat Europejski”) na stronie Narodowej Agencji Programu „Erasmus+”, która koordynuje program w Polsce: https://eks.org.pl/
– Nasze stowarzyszenie posiada akredytację jako organizacja wysyłająca, goszcząca i koordynująca. Działamy w tym programie już od roku 2001.
– Wieloletnie doświadczenie nauczyło nas bardzo dużo o współpracy międzynarodowej, o współpracy z wolontariuszami z różnych krajów oraz o tym, jak budować silną sieć międzynarodowych partnerów.
Jeśli chcesz coś wiedzieć więcej – skontaktuj się z nami! Chętnie przedstawimy Ci cały program i wytłumaczymy w jaki sposób można brać w nim udział.
Nasza wizja
Stowarzyszenie ANAWOJ powstało w 2001 roku i od tamtej pory działa na różnych polach, chyba najbardziej aktywnie w realizacji projektów Wolontariatu Europejskiego/Europejskiego Korpusu Solidarności. Tak się składa, że część osób zakładających Stowarzyszenie doświadczyła, jak to jest być wolontariuszem. Było to na tyle ciekawe doświadczenie, że po powrocie postanowiła przekonać innych, by sami spróbowali i tym samym dali sobie szansę na lepsze życie.
Wolontariat ma dla nas bardzo szerokie pojęcie. Widzimy, że praca wolontariusza przynosi korzyści na wielu poziomach, nie tylko międzynarodowym, ale i lokalnym, bo każdy uczestnik projektu (wolontariusz, pracownik organizacji, mieszkaniec miasta) ma szansę stać się aktywnym, zaangażowanym, może pokazać, że życie nie jest mu obojętne, odczuć siłę w sobie do kształtowania rzeczywistości.
Wolontariat właśnie tak działa, a my jako stowarzyszenie zachęcamy do takich pozytywnych zmian, najpierw w sobie, a potem w otoczeniu.
Wspieramy każdego kto chce być wolontariuszem, chce coś robić, działać. Wiemy, że choć czasem trzeba poczekać na efekty wolontariat przynosi ogromne korzyści. Wiemy też, że działanie bez myśli o wynagrodzeniu, jedynie z intencją zrobienia czegoś dla siebie, dla otoczenia i innych jest czymś bardzo fajnym i wartościowym.
Każdy trzyma swoje życie we własnych rękach. Nie czekaj aż coś pozytywnego „samo się stanie”. Działaj! Warto!