Edukacja przyrodnicza

drukuj

Projekt “KRASNOLUDKI PRZYRODY”

WARSZTATY Z EDUKACJI PRZYRODNICZEJ:

„Krasnoludki przyrody” – czyli jak dzieci odkryją las dla siebie.        

W roku 2012 realizowaliśmy projekt pod tytułem „Krasnoludki przyrody”.  Co sobotę zapraszaliśmy  dzieci z gminnego przedszkola z rodzicami na zajęcia do lasu.

Założeniem projektu jest rozwijanie świadomości ekologicznej, poprzez przyrodniczą ukształtowanie pozytywnego nastawienia do lasu, który jest naturalnym otoczeniem dzieci. Zachęcamy też dzieci (i ich rodziców) do aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Zamierzamy pobudzić fantazje i kreatywne środowisko podejście do środowiska, ale też poczucie odpowiedzialności za własne otoczenie, aby było jeszcze równie piękne za kilkadziesiąt lat.

Krótki opis projektu:

W pierwszej fazie projektu (marca luty i marzec 2012) wspólne z naszymi partnerami prowadziliśmy cotygodniowe warsztaty przyrodnicze w Gminnym Przedszkolu w Michałowie. W czasie warsztatów poprzez gry i zabawy  zachęcaliśmy dzieci do zapoznania się ze swoim środowiskiem i do uczenie się odpowiedzialności za jego stań. Udało nam się zainteresować dzieci tematem ekologii i natury, a także wykształcić w nich postawę odpowiedzialności oraz pozytywne nastawienie do natury.

W drugiej części projektu (od kwietnia do czerwca 2012) zapraszamy dzieci z przedszkola oraz ich rodziców do wspólnych wycieczek do lasu w celu odkrywania natury. W tej części celem jest szczegółowe zapoznanie się z lasem – roślinami i zwierzętami. Chcemy też wyostrzyć zmysł obserwacji, zachęcając dzieci do odczuwania lasu wszystkimi zmysłami. Rodzice w tym czasie mogą włączyć się w zabawy lub zagospodarować ten czas w dowolny, wybrany przez siebie sposób.

Poprzez czas wspólne działania „na łonie natury” chcemy zrealizować następujące cele:

  • Zmiana patrzenia na środowisko lokalne, aby po realizacji projektu dzieci i rodzice bardziej odpowiedzialnie patrzyli i kreowali swoje otoczenie, a także były „prekursorami” proekologicznych zachowań w swoich rodzinach.
  • zainteresowanie dzieci (oraz ich rodziców) w wieku 3-5 lat tematem ekologii i natury, a także budowanie odpowiedzialności i pozytywnych emocji związanych z naturą;
  • rozpoznawanie natury jako życiu ważnej części ich życia, odpowiedzialnego podejścia do niej oraz pobudzenie chęci do eksperymentowania i badania przyrody;
  • się ukształtowanie pozytywnego stosunku do natury, rozwój kreatywności i fantazji (np. zabawy z materiałami natury), sensybilizacji zmysłów
  • Rozwijanie samodzielności, indywidualności i umożliwienie dziecku podejmowania własnych decyzji,
  • Rozwijanie postawy wzajemnego zrozumienia i szacunku

 Partnerzy:

Projekt został planowany i jest realizowane wspolne z naszymi partnerami: Gminne Przedszkole w Michałowie, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Narwianski Park Narodowy, Nadleśnictwo Żednia

 Grantodawca:

Projekt „Krasnoludki przyrody” jest dofinansowany ze środków Fundacji im. J.K. Steczkowskiego” w ramach programu „Na dobry początek” (Konkurs 2011).

fundacja-jana-kantego 

Koordynator projektu:

Anna-Sophia Pappai