Półkolonie dla dzieci

drukuj

PROJEKT „WAKACJE W LESIE”

W okresie od 19.08 do 30.08.2013 organizowaliśmy wspólny z Gminnym Przedszkolem w Michałowie projekt „Wakacje w lesie”, w ramach którego zaprosiliśmy 28 dzieci z Gminy Michałowa w wieku przedszkolnym oraz dzieci w wieku 6-8 lat na półkolonie do Sokolu. Organizowaliśmy im tam zajęcia i zabawy w Domu Ludowym w Sokolu ora w lesie oraz terenie w pobliżu codzienne w godzinach od 8.00 do 14.20.

Cele projektu zrealizowaliśmy poprzez następujące program i metody:

 1. Aktywne spędzania czasu: oferowaliśmy dzieciom przez cały czas ciekawe gry, zabawy i ćwiczenia, aby mieli dużo możliwości ruchu, jak np.:
 • Codzienne spacery po lesie (ok. 1,5 – 2 godziny)
 • Gry i zabawy na zewnątrz: chodzenie na linach, przechodzenie przez „tor przeszkód”, szukanie schowanych „skarbów” w lesie itd.
 • Warsztaty ruchowo-muzyczne oraz warsztaty plastyczne
 • Poznanie lasu, roślin i zwierząt poprzez równie metody i zabawy w lesie, które organizowali z nami Nadleśnictwo Żednia oraz Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.
 1. Promowanie zdrowego stylu życia i zdrowej żywności poprzez:
 • Codzienne bycia na świeżym powietrzu prawie przez cały czas (od 8.00 do 14.00)
 • Codzienne oferowaliśmy dzieciom woda do picia  oraz świeży owoce do jedzenia. Dużo rozmawialiśmy na temat zdrowej żywności. Prosiliśmy wcześniej rodziców aby dzieciom nie wpakować  ciasteczki, cukierków lub innej słodycze.   Dzieci bardzo chętnie jadły owoce.
 • Przedstawienie teatrzyków z pacynkami nt. zdrowego życia i zdrowej żywności
 1. Profilaktyka oświatowo- zdrowotna/ profilaktyka alkoholowa i przemocy poprzez pokazanie i wpajanie dzieciom perspektywy drogi do satysfakcji osobistej bez zażywania alkoholu i innych substancji uzależniających:
 • Codzienne przedstawienie w formie teatrzyki z tematami jak uzalezienie, przemocy i jak ominąć takie problemy,
 • warsztaty malarskie i plastyczne na temat jak można spędzić swój wolny czas w zdrowy sposób.
 • Organizowanie „Targi talentów”, poprzez których każde dziecko miał możliwość przedstawić innym co dobrze potrafią. Targi nie byli organizowane w formie konkursu gdzie tylko wybrani osoby wygrywają, tylko w rozumieniu takim, że „każdy potrafi cos i jest szczegółowe, dlatego wszyscy wygrali”.
 • Pokazywanie rodzicom satysfakcji osobistej, poprzez aktywne spędzanie dzień na świeżym powietrzu. Po południu dzieci wrócili do domu, zmęczeni i zadowolone ze spędzili aktywnie dzień i bardzo dobrze spali w nocach.
 • Promowanie kreatywności i poradzenie sobie z tym co mamy: zachęcaliśmy dzieci do szukania materiałów które ma dla natury (szyszki, patyki, mech, siano) i budowaliśmy z nimi np. namioty dla elfów, małe domki do krasnali, szlak do chodzenia na boso po różnych materiałów natury, majsterkowanie z różnymi rzeczami które nam zostaną (śmieci zamiast wyrzucenia… ) – chcieliśmy pokazać dzieciom, że nie zawsze trzeba mieć dużo pieniędzy aby kupić zabawki. Natura i nawet własny dom ma dla nas dużo rzeczy i starego sprzętu które można jeszcze używać do zabawy. Potrzebnie tylko trochę fantazji i kreatywności, które rozbudziliśmy wśród dzieci podczas półkolonii.

Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Michałowie za dofinansowanie projektu oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Michałowie za bezpłatne udostępnienie nam Domu Ludowego w Sokolu.

Zobacz krótki film o naszym projekciehttps://www.youtube.com/watch?v=qUpidNIEcVM

Zobacz galeria zdjęć: 

https://picasaweb.google.com/101506443800536392395/PoKolonieWakacjeWLesie?authuser=0&authkey=Gv1sRgCISejZHvgdKAmgE&feat=directlink

oraz

https://picasaweb.google.com/101506443800536392395/PoKolonieWakacjeWLesie2Tydzien?authuser=0&authkey=Gv1sRgCMKBvNquv4WI3AE&feat=directlink