Aktualności

Odbył się II Kongres Rad Młodzieżowych z Województwa Podlaskiego

drukuj
Kongres odbył się w dniach 24 – 26 listopada 2017 w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Uczestniczyli w nim młodzieżowi radni z 10 rad miast i gmin z województwa wraz z opiekunami, reprezentanci Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego oraz zaproszeni goście – przedstawiciele innych rad z kraju, aktywnych organizacji pozarządowych i instytucji.

Kongres jest kontynuacją działań rozpoczętych w zeszłym roku, kiedy zorganizowaliśmy pierwsze tego typu wydarzenie w województwie podlaskim.

Celem kongresu jest spotkanie się przedstawicieli Rad Młodzieżowych, wymiana doświadczeń i podjęcie dyskusji na interesujące ich tematy związane z funkcją, którą pełnią. 

W tegorocznym II Kongresie uczestniczyli młodzieżowi radni z Siemiatycz, Grajewa, Suwałk, Dziadkowic, Sokółki, Łomży, Choroszczy, Szczuczyna, Wyszek, Dąbrowy Białostockiej. Swoim doświadczeniem dzielili się goście z Młodzieżowej Rady Miejskiej z Olsztynka. O działaniach planowanych dla młodzieży opowiedział nam przedstawiciel Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Reprezentanci Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego zaprezentowali swoje projekty.

Łącznie w Kongresie wzięło udział ponad 40 młodzieżowych radnych wraz z opiekunami oraz zaproszeni eksperci i goście, a wśród nich znaleźli się: Marcin Siekierko – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie, Paweł Grabowski – prezes Fundacji Podlaskie Hospicjum Onkologiczne, Damian Dworakowski – prezes Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie. Młodzież poznawała przykłady działań organizacji oraz tajniki organizacji wydarzeń oraz ich promocji. Swoim głosem doradczym wspierała nas również Eliza Szadkowska – Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Przez trzy dni poznawaliśmy się nawzajem i wymienialiśmy się doświadczeniami. Staraliśmy się odpowiedzieć na nurtujące uczestników pytania i rozwiązywać trudności. Rozmawialiśmy o dotychczasowych osiągnięciach. Przypomnieliśmy sobie czym powinna zajmować się młodzieżowa rada i w jaki sposób może spełniać te założenia.

Szczególnie istotną sprawą, nad którą zastanawialiśmy się podczas Kongresu, jest przyszłość młodzieżowych rad – szczególnie w naszym województwie. Wspólnie dołożymy wszelkich starań, abyśmy mogli spotkać się na kolejnym Kongresie Rad Młodzieżowych z województwa podlaskiego!

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i wsparcie!

Więcej zdjęć w naszej GALERII.

Wydarzenie sfinansowano ze środków budżetu Województwa Podlaskiego.

Relację z wydarzenia można znaleźć na stronie Wrota Podlasia.

Podziel się z innymi